wawel-castle

Filmy z akcją w Krakowie – top 7

Filmy z akcją w Krakowie

Czemu filmy z akcją w Krakowie? Kraków, to miasto w którym mieszkałam przez 5 lat. To miejsce do którego pałam ogromnym sentymentem i mimo alarmujących informacji o smogu, mam zamiar przeprowadzić się tam na stałe. To też miasto, które posłużyło jako tło do wielu filmowych dzieł. Poniżej moja subiektywna lista filmów, których akcja dzieje się w Grodzie Kraka. Czasami warto przenieść się z ekranem do swojego ulubionego miasta. Filmy zostały ułożone w kolejności chronologicznej.

 

  1. Podwójne życie Weroniki (1991), reż. Krzysztof Kieślowski

7598937.3

Jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów stworzył film tajemniczy, gdzie fantazja przenika się z rzeczywistością, to, co niedopowiedziane, z tym, co wytłumaczalne. Tego samego dnia w dwóch różnych krajach przychodzą na świat dwie dziewczynki. Obie wyglądają tak samo, dostają tak samo na imię: Weronika w Krakowie i Véronique w Paryżu. Dziewczyny przez całe życie odczuwają duchową znajomość z kimś nieznajomym. W pewnym momencie życia Weronika umiera na scenie, a jej śmierć odciska piętno na życiu Veronique.

W filmie można zobaczyć rynek krakowski sprzed ponad 20 lat, a same ulice Krakowa bez reklam i billboardów wyglądają na takie minimalistyczne.

 

  1. Lista Schindlera (1993), reż. Steven Spielberg

7254286.3

Ten film obejrzałam stosunkowo dość późno, bo jakieś 4 lata temu. Może i lepiej, bo 10 lat temu nie byłabym w stanie udźwignąć psychicznego balastu, który film ze sobą niesie. Po seansie już nigdy nie spojrzałam tak samo na Kazimierz. To historia oparta na faktach opisująca II wojną światową i jej ofiary. Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, ocalił przed zagładą ponad 1100 osób. Film znajduje się w top 20 na filmwebie, zdobył 7 Oskarów, w tym najważniejszych kategoriach: film, reżyser, scenariusz adaptowany i zdjęcia.

Fabryka Oskara Schindlera dalej stoi tam, gdzie stała, w Krakowie, na Zabłociu. Brama jest ta sama, co 60 lat temu. A w Krakowie można odwiedzić Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.

 

  1. Spis cudzołożnic (1995), reż. Jerzy Stuhr

7344018_1.3

Ten film to wehikuł czasu – przenosi nas w spacer po Krakowie po latach 90. Gustaw, nauczyciel akademicki w średnim wieku, ma za zadanie oprowadzić po Krakowie swojego kolegę po fachu ze Szwecji. Okazuje się, że gość nie jest zainteresowany zabytkami, ale towarzystwem damskim. Próbując sprostać zadaniu wykorzystuje swój wiekowy notatnik z zapisanymi numerami dziewczyn, z którymi spotykał się w czasach swojej młodości. Ze zdziwieniem odkrywa, że niegdyś piękne i wyzwolone kobiety, nie przypominają siebie sprzed lat.

 

  1.  Vinci (2004), reż. Juliusz Machulski

7500625.3

"Dama z gronostajem" spod pędzla Leonardo da Vinci to jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Na co dzień obraz można podziwiać w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Film Machulskiego opowiada fikcyjną historię kradzieży obrazu. Cuma, zawodowy złodziej dzieł sztuki, otrzymuje zlecenie kradzieży obrazu. W tym celu prosi o pomoc przyjaciela, który także planuje zamianę dzieła sztuki na jego kopię.

 

  1. Bracia Karamazow (2008), reż. Petr Zelenka

7234868.3

To film produkcji czesko-polskiej. Co prawda większość zdjęc została zrealizowana w Czechach, ale jest tu też Nowa Huta. Czescy aktorzy przyjeżdżają do Krakowa, by wziąć udział w festiwalu teatralnym, by wystawić adaptację ostatniej powieści Fiodora Dostojewskiego.

Akcja obrazuje losy bohaterów książki, ale również – równolegle – przedstawia dramat jednego z pracowników obserwujących spektakl. Ten film to arcydzieło zrealizowane na polskiej ziemi – szkoda, że nie przez naszych rodaków.

 

  1. Uwikłanie (2011), reż. Jacek Bromski

7375268.3

Akcja filmu toczy się w pałacu w Przegorzałach, gdzie dochodzi do zabójstwa. Na miejscu spotykają się komisarz Smolar i prokurator Szacka, którzy mają wspólną przeszłość. Śledztwo nie jest łatwe, bo nikt nic nie wie i nikt nic nie widział.

Film jest ekranizacją powieści Zbigniewa Miłoszewskiego o tym samym tytule. Akcja w książce dzieje się w Warszawie, jednak na potrzeby filmu akcję przeniesiono do Krakowa.

 

  1. Pod mocnym aniołem (2014), reż. Wojciech Smarzowski

7586364.3

Trochę boję się filmów Smarzowskiego, są takie mroczne i pozbawione nadziei. Z drugiej strony te zabiegi pozwalają na wyostrzanie tych negatywnych emocji. "Pod mocnym Aniołem" też ma dużo nieprzyjemnych scen, które wstrząsają widzem. Jerzy, alkoholik i pisarz, próbuje wyjść z nałogu. Dramat człowieka chorego, który próbuje walczyć ze swoją słabością.

Wnętrza dla baru "Pod Mocnym Aniołem" użyczyło krakowskie "Cafe Szafe" zlokalizowane u zbiegu ulic Felicjanek i Małej, a kilka scen nakręcono w Szpitalu Psychiatrycznym Kobierzyn.

A Wy znacie jakieś inne filmy z akcją w Krakowie? Jakie są Wasze ulubione?

Wszystkie zdjęcia plakatów pochodzą ze strony filmweb.pl

 

  • http://www.girlwithoneeye.blogspot.com/ use imagination

    Ooo, super sprawa! Jako mieszkanka Krakowa i wielbicielka tego miasta, z ogromną chęcią obejrzę Twoje propozycje :)

    • https://zakulisowo.pl/ . Zakulisowo

      Polecam się na przyszłość! Dziękuję za pierwszy komentarz na moim blogu.:)